STARÝ···KOLA

Instagram ikona Spotify ikona Napiš mi

Author Sector

Ročník 1997 | 4130 Cr-Mo D.B. | Shimano LX/XT

Čert ví proč se mi vždycky zrychlí tep, když tenhle devadesátkový ocelový topmodel od Authora objevím za pár peněz na bazaru. Nezáleží na tom, jestli je šedý, stříbrný, červený, žlutý nebo modrý. Příběh prvního Sectora ve sbírce rozebírám na jiném místě tohoto webu. Shodou okolností jde o první model tohoto jména (v šedé barvě) uvedený na trh v roce 1996. Stříbrňák je druhý v pořadí. Delší geometrie, čtyřiadvacet rychlostí, červený elox na ráfcích Sunn, sedlovce a řídítkách KORE, žlutě lakovaný představec KORE, profilovaná tripple butted pevná vidlice, nebo žlutá Rock Shox Indy SL. Působivý setup devadesátkového závodního stroje.

Author Sector 1997

Nemůžu se zbavit pocitu, že stříbrná barva byla v devadesátkách prostě "in". Za mnohé vzpomenu ikonu GT Zaskar LE, dnes hliníkový svatý grál devadesátek (ze sorty kol, které se dají ještě sehnat za rozumné peníze:). V katalogu Author 1997 tvůrci nové kolekce stříbrnou opravdu nešetřili. Stříbrné byly dva stroje nejvyšší modelové řady INFINITY Sector (ocelový hardtail) a Vision (hliníkový hardtail) a dále pak raritka Absolution (hliníkový celoodpružený bike, dnes málo vídaný). U nižší modelové řady LOGIC se opakovalo schéma stříbrný rámový trojúhelník a barevná přední a zadní pevná vidlice. Tahle stříbrná vlna vydržela přesně jednu sezónu. O rok později se to na vrcholu nabídky rozsvítilo barvami. Přibyla ale nová stříbrná (super)star hliníkový Egoist komplet na XTRku.

Author Sector 1997

Stříbrného Sectora jsem si do své dílny přivezl z Prahy z divotvorného sklepení kamaráda Vladka (kdo neviděl, neuvěří). Rámovou sadu jsem u něj objevil na podzim roku 2019. Skrýval se pod dílenským stolem včetně rovné profilované vidlice. Tenkrát ještě nepřišel jejich čas. Přijel jsem pouze pro XTčkový řadící a brzdové kombo na Gary Fishera. A pravdou je, že jsem si navíc odvážel ještě červený ocelový rám Sector ročníku 1998. Ehm. Staršího stříbrňáka jsem pak celý rok nosil v hlavě. Zadařilo se 17. listopadu 2020. S Vladkem jsme si domluvili švih. První zastávkou byl strašnický hřbitov. Zapálit svíčku u hrobu Václava Havla. Následovala projižďka COVIDem vyprázdněným centerem Prahy a dál až na hrad Karlštejn a k lomu Amerika. S nezbytnou kávou a záskuskem po cestě. Večer jsem odjížděl spokojen s hromadou "šrotu" naloženou v autě. Stříbrný šíp nechyběl.

První evoluce nového stroje začala vznikat na půdorysu ocelového rámu Author Sector, pevné tripple butted vidlice Heavy Tools a sady Shimano LX/XT 1997. Tak trochu ve jménu ideologie "co šuplíky daly". Rám má na první pohled své nejlepší roky za sebou. Lak ve špatné stavu. Na zadní vidlici u středu stopy po nešetrném upnutí stojanu. Ohlá patka. Technicky mu ale (po srovnání patky) nic nebrání v provozu. Přesně takové rámy mi stojí za to zachraňovat. Dávat jim nový život. K rámu jsem vyfasoval úžasnou tripple butted vidlici s jednou vadou na kráse. Míjí se s rámem o jeden rok a jeden barevný odstín. Patří k šedému modelu ročníku 1996. Technicky je ale maximálně autentická (tzn. odpovídá katalogu). Nízká a rovná, třikrát zeslabovaná, se sploštělýma nohama (profilu písmene D). Na první pohled připomíná kultovní Kona Project 2. Pro první evoluci jsem ale i tak sáhnul po vidli od Heavy Tools. Celek nebyl špatný. Sada LX/XT byla jasnou volbou. Představec a sedlovka Ritchey zase volbou rozumu. Červeně eloxovaná sedlovka průměru 27.0 a žlutý představec KORE nejsou příliš k vidění a pravděpodobně by stály to samé co celý rámový set (ne-li více). Autentická červená řídítka KORE se zas kupodivu v dilně našla hned dvakrát.

Author Sector 1997 Author Sector 1997 Author Sector 1997

A byl to právě set žlutého představce, červeně eloxované sedlovky a páru autentických zapletených kol, který rozhýbal dění okolo stříbrňáka v létě 2021. A mohl za to, jak jinak, opět Vladko a jeho brutální přehled v onlinovém prostředí. Na bike-forum kdosi v poklidném nedělním dopoledni umístil inzerát na kompletní Author Magic 03 z roku 1997. Dvojník Sectora s velkou částí shodných komponentů. Taková věc nemohla uniknout Vladkově pozornosti. Byl okamžitě vyhlášen poplach. Rám sice 17 palců, na mě malý, ale čert to vem. Za tisícovku to tam nemůžu nechat, že jo. Upečeno bylo rychle, i když cena mezitím vzrostla díky zájemci číslo dva na 2.5 násobek. O měsíc později jsem kolo přebíral v Olomouci osobně. Cestu z Liberce přes Prahu a Brno jsem spojil s návštěvou známých ze sběratelské komumity. Podařilo se mi nakouknout do prémiové retro sbírky Honzy Handla. To byl velký zážitek:) Domů jsem vezl plný kufr "šrotu". Magic prošel kompletní rozborkou. Rám putoval nadšenci do Plzně (zájemci číslo dva, kterému jsem kolo původně vyfouknul - svět je malý). Následovalo rozhodnutí vzdát hon na stříbrnou pevnou vidlici. Na ebay jsem vyhlédnul o rok mladší elastomerovou Rock Shox Judy XC. Poskládat dobový stříbrný šíp pak už byla otázka týdne. Hejbnul jsem s sebou hnán vidinou Festivalu cyklistiky Roberta Štěrby. Sector tam vzorně reprezentoval, ač poskládán pouze nahrubo bez lanek, bovdenů a řetězu. Jako základ posloužilo opět dobové LX/XT doplněné o brzdové páky Avid SD 2.0. Kola nesou mix autentického červeně eloxovaného ráfku Sunn (vepředu) a podobně zbarveného ráfku Fir (vzadu, kolo z Magica). Docela mě baví ta stopa původního majitele Magica, který při výměně probržděného ráfku nesehnal Sunna, ale alespoň citlivě udržel červený elox. Třešinkou jsou dobové pláště Ritchey Z-Max.

Author Sector 1997 Author Sector 1997 Author Sector 1997 Author Sector 1997 Author Sector 1997 Author Sector 1997

Značka / Model

Author Sector

Rám

4130 Cr-Mo D.B., patky Ritchey

Velikost

19

Vidlice

Rock Shox Judy XC

Hlavové složení

Ritchey Logic

Kliky

Shimano Deore LX FC-M569

Středové složení

Shimano BB-UN51

Řadící páčky

Shimano Deore LX SL-M569

Brzdové páčky

Avid Speed Dial 2.0

Přesmykač

Shimano Deore LX FD-M566

Přehazovačka

Shimano Deore XT RD-M739

Náboj přední

Shimano Deore LX HB-M563

Náboj zadní

Shimano Deore LX FH-M565

Ráfky

Sunn Rims CR17A / Fir

Pláště

Ritchey Z-Max 2.1

Brzdy

Shimano Deore LX BR-M600

Pedály

Shimano PD-M505

Řídítka

Kore Litebar 580 mm

Představec

Kore Aheadlite 120 mm

Sedlovka

Kore Litepost 27.0

Sedlo

WTB Silverado

Chci na Homepage!