STARÝ···KOLA

Instagram ikona Spotify ikona Napiš mi

Author Magic 01

Ročník 1995 | Stout-Light Cr-Mo Butted | Shimano LX

Author Magic je český ultimátní závoďák zrozený v půlce devadesátek cílený na hobby jezdce. Velice slušná mašina za velice slušné peníze, které motaly hlavy mnoha tuzemským konkurenčním značkám (a nejen jim). Cenovka byla příznivá díky marketingu, který Author do tohoto modelu formou programu ARP vkládal. Za třemi písmeny se ukrývala zkratka Author Racing Program: kup si naše kolo s akční cenovkou, vyfasuj zadarmo dres, ten si oblíkni, na kolo sedni, odjeď v něm tři závody a hurá. Jednoduché, na svou dobu jistě geniální. Přitom ocelový, zeslabovaný rám s kompletní LX sadou (vyjma řazení Gripshift, tehdy trendy, dnes, kde je mu konec) a značkovými doplňky (hlávko Ritchey, komponenty TranzX, pláště Tioga Psycho, sedlo Selle San Marco Concor)... tento mix patřil rozhodně mezi to lepší, co mohl člověk v lese potkat. Běžný smrtelník za Magica vydal zhruba 17 tisíc korun, což odpovídalo dvěma tehdejším průměrným platům (dle ČSÚ jsme v roce 1995 vydělávali v průměru krásných 8 307 Kč). Na kolo se navíc muselo čekat, neb nebylo součástí standardní katalogové nabídky.

Author Magic 01 1995

Úplně první Magic je pro mě pozoruhodný úkaz. Minimálně z jednoho důvodu. Informaci, že Magic býval jen jinak obrandovaný Sector, jsem nosil v hlavě celkem dlouho. Na spodku středové mufny, vedle výrobního čísla mého rámu Magic 04 z roku 1998, se o tom lze jistojistě přesvědčit. Rovněž srovnání rámu Magic 02 z roku 1996 se stejně starým Sectorem dává ledasco tušit. Identické řešení navářek, patky Ritchey, jen ten vyražený nápis na mufně Magica chybí. Maličkou záhadou jsou pro mě rozdílné štítky sady trubek. Magic je vyroben z trubek Stout-Light Cr-Mo Butted (obrandováno značkou Fuji) a Sector Author z trubek 4130 Cr-Mo Double Butted. To, že byl Magic uveden na trh dříve jak Sector, jsem však vzhledem k výše uvedené dvojjedinosti nečekal. Číst i počítat umím. Přesto, fakt, že zmiňovaný Magic 04 je datován rokem 1998, mě dlouho nechával chladným (pozn. Magic 04 na webu najdeš pouze na fotce v sekci pár slov, důvodem je sedlovka zaražená dost hluboko do rámu plus nějaké ty stopy rozbrušovačky na sedlové trubce jako bonus). Za první nález Magica 01 opět může skupina Urbanvelo Unlimited, kde se odkaz na toto kolo ve velikosti 17.5 v únoru roku 2021 objevil. Díky ochotě dámy, která ho prodávala na Marketplace jsem se dostal k detailnějším fotkám a hon za mou velikostí mohl začít.

Author Magic 01 1995 Author Magic 01 1995

O pět měsíců později, kdesi uprostřed lesů Broumovska, hon za Magicem ukončila zpráva od mého kamaráda a sběratelského parťáka Vladka. Stalo se to tuším v úterý. Na bazos.cz Vladko vyškrábnul exemplář vskutku dokonalý, zachovalý a obdivuhodný. Navíc nedaleko Prahy, což je vždy bonus, který logistice značně uleví. Shodli jsme se na jednotném postupu, jehož hlavním pilířem byla trpělivost. Trpělivost mi došla po necelých čtyřiadvaceti hodinách. Druhý den, ve středu kolem jedné hodiny jsem se přistihl s telefonem v ruce, jak si s panem Pavlem domlouvám termín návštěvy Benešova a detaily převzetí kola. Ehm. Zachovalý Magic 01. Jak říká tchán mého kamaráda: cena tohoto kousku bude už jenom stoupat. Plán byl zprvu poněkud kostrbatý. Poprosil jsem kamarádku z Pyšel, aby pro kolo sjela s tím, že si ho v budoucnu vyzvednu a dovezu si ho do Liberce po ose. To mi vydrželo dalších čtyřiadvacet hodin. Pak už bylo jasné, že se pro kolo jede osobně. V pátek ráno jsem sedl do auta a vydal se ku Praze. Zde jsem vyzvedl Vladka, Magic 02 a pár dalších součástek, které měl pro mě nachystané a jelo se pro Magic 01. V Benešově jsme vůz zastavili před hezkým rodinným domem, prozvonili pana Pavla a pak už jen slintali na tu čirou radost. Ta se po chvíli znásobila, když ke kolu přibyl týmový dres. Na argument "dres musí zůstat s kolem" strana nabídky nevydala žádný odpor, a tak se jelo domů s kufrem plným magie. Co Ti budu vykládat, doma jsem přistavil vůz co nejblíž ke dveřím a vynosil vše do dílny tak tiše, jak jen to šlo. Přece jen, nákup dalších kol nebyl doma ohlášen a jistě by padly zbytečné a možná i trochu nepříjemné otázky. Vše jsem později přiznal v pravý moment a hlavně v několika dávkách. Cena bude už jenom stoupat.

Author Magic 01 1995 Author Magic 01 1995

Značka / Model

Author Magic 01

Rám

Stout-Light Cr-Mo Butted

Velikost

19.5

Vidlice

Author 4130 Cr-Mo

Chci na Homepage!