Cannondale M500

Ročník 1997 | CAAD2 | Shimano LX

První a na dlouho jediný Cannondale přistál u nás v rodině v roce 1999. Kolo se značně vymykalo běžné konfekci, kterou bylo možné spatřit v obchodech a na stezkách severu Čech. Zatímco čeští výrobci jezdili na Taiwan zadávat si svoje kolekce u tamních výrobců, v Bedfordu si vyvíjeli nejen vlastní rámy, ale také vlastní odpružení. Naše kolo bylo vyvedeno v ikonické Team Blue Gloss kombinované se žlutými nápisy a žlutou manžetou Headshocku. Poskládat Cannona v týmovém designu patří od té doby mezi položky mého wishlistu.

Cannondale M500

Značka Cannondale se do mé paměti silně otiskla díky jednomu jedinému kolu. V hlavě mi uvízla i legenda, jak firma přišla ke svému názvu. Údajně tomu pomohla náhoda. Jeden ze zaměstnanců, Pete Meyers, byl vyslán, aby do firmy objednal zavedení telefonní linky. Naproti přes ulici se nacházela telefonní budka, ze které Pete vytočil číslo telefonní společnosti. Když bylo vše vyřízeno, už už se chystal zavěsit. V tu chvíli se ho hlas na druhé straně zeptal, pod jakým názvem má být firma uvedena v telefonním seznamu. Pete se podíval z budky a pohledem zavadil o starý rezavý kanón s nápisem "dale", pak jeho pohled sklouznul směrem k jejich sídlu, které se nacházelo v blízkosti železničního přejezdu Cannon Railroad Crossing. Jméno bylo na světě. Cannondale nejprve proslul jako výrobce cyklistických brašen, až poté jako výrobce špičkových hliníkových horských kol s hrdým nápsem Handmade in USA.

Cannondale M500 katalog CAAD Frames

Značka byla u téhle M500 důležitým argumentem proč si ji osvojit. V katalogu ročníku 1997 figuruje sice až na zadních příčkách. Základní model vybavený sadou STX/LX, klikami CODA 200, cantilever brzdami a těžkou ocelovou jednopalcovou vidlicí. Kvůli ní je rám osazen jednopalcovou hlavovou trubkou ostře kontrastující se zbytkem rámu. Co tento stroj v mých očích dělá jedinečným, je barva Galaxy Red. Není to sice Team Blue, zato je to v devadesátkových katalozích Cannondale raritka. Ke Cannonům té doby patří jiná barevná schémata.

Na sever si eM pětistovka našla cestu přes Honzu Vidlu. Od něj ji koupil můj cykloparťák Libor s vizí stylového městského kola, přibližovadla do práce a do místních kaváren. Oba jsme tušili, že na to kolo nikdy nesedne, a tak se také stalo. Po necelém půlroce Cannon opět měnil majitele. V mé dílně zatím prošel kompletní rozborkou. Zapletená kola s náby CODA 500 na průmyslových ložiscích jsem obul do plášťů Schwalbe Nobby Nic se skinwall boky. Vznikl solidní estetický základ, na kterém se začalo ladit:-)

Značka / Model

Cannondale M500

Rám

CAAD2 Mountain

Velikost

18.5

Vidlice

TIG welded Cr-Mo 1'

Hlavové složení

Ritchey

Náboje

CODA 500

Ráfky

Rigida Laser 40

Pláště

Schwalbe Nobby Nic 2.25 Addix Skinwall

Chci na Homepage!