Author Sector

Ročník 1997 | 4130 Cr-Mo D.B. | Shimano LX/XT

Čert ví proč se mi vždycky zrychlí tep, když tenhle devadesátkový ocelový topmodel od Authora objevím za pár peněz na bazaru. Nezáleží na tom, jestli je šedý, stříbrný, červený, žlutý nebo modrý. Příběh prvního Sectora ve sbírce rozebírám na jiném místě tohoto webu. Shodou okolností jde o první model tohoto jména (v šedé barvě) uvedený na trh v roce 1996. Stříbrňák je druhý v pořadí. Delší geometrie, čtyřiadvacet rychlostí, červený elox na ráfcích Sunn, sedlovce a řídítkách KORE, žlutě lakovaný představec KORE, profilovaná tripple butted pevná vidlice. Působivý setup devadesátkového závodního stroje.

Author Sector 1997

Nemůžu se zbavit pocitu, že stříbrná barva byla v devadesátkách prostě "in". Za mnohé vzpomenu ikonu GT Zaskar LE, dnes hliníkový svatý grál devadesátek (ze sorty kol, které se dají ještě sehnat za rozumné peníze:). V katalogu Author 1997 tvůrci nové kolekce stříbrnou opravdu nešetřili. Stříbrné byly dva stroje nejvyšší modelové řady INFINITY Sector (ocelový hardtail) a Vision (hliníkový hardtail) a dále pak raritka Absolution (hliníkový celoodpružený bike, dnes málo vídaný). U nižší modelové řady LOGIC se opakovalo schéma stříbrný rámový trojúhelník a barevná přední a zadní pevná vidlice. O rok později se to na vrcholu nabídky rozsvítilo barvami. Přibyla ale nová stříbrná (super)star hliníkový Egoist komplet na XTRku.

Author Sector 1997

Stříbrného Sectora jsem si do své dílny přivezl z Prahy z divotvorného sklepení kamaráda Volodymyra (kdo neviděl, neuvěří). Rám s vidlicí jsem u něj objevil na podzim roku 2019. Skrýval se pod dílenským stolem včetně rovné profilované vidlice. Tenkrát ještě nepřišel jejich čas. Přijel jsem pouze pro XTčkový řadící a brzdové kombo na Gary Fishera. A pravdou je, že jsem si navíc odvážel ještě červený ocelový rám Sector ročníku 1998. Ehm. Staršího stříbrňáka jsem pak celý rok nosil v hlavě. Zadařilo se 17. listopadu 2020. S Volodymyrem jsme si domluvili švih. První zastávkou byl strašnický hřbitov. Zapálit svíčku u hrobu Václava Havla. Následovala projižďka COVIDem vyprázdněným centerem Prahy a dál až na hrad Karlštejn a k lomu Amerika. S nezbytnou kávou a záskuskem po cestě. Večer jsem odjížděl spokojen s hromadou "šrotu" naloženou v autě.

První evoluce nového stroje začala vznikat na půdorysu ocelového rámu Author Sector, pevné tripple butted vidlice Heavy Tools a sady Shimano LX/XT 1997. Tak trochu ve jménu ideologie "co šuplíky daly". Rám má na první pohled své nejlepší roky za sebou. Lak ve špatné stavu. Na zadní vidlici u středu stopy po nešetrném upnutí stojanu. Ohlá patka. Technicky mu ale (po srovnání patky) nic nebrání v provozu. Přesně takové rámy mi stojí za to zachraňovat. Dávat jim nový život. Původní vidlice oproti tomu vypadá cajk. Jedinou vadu na kráse má. Míjí se s rámem o jeden rok a jeden barevný odstín. Patří k šedému modelu ročníku 1996. Technicky je ale maximálně autentická (tzn. odpovídá katalogu). Nízká a rovná, třikrát zeslabovaná, připomínající kultovní Kona Project 2. Po dokončení stavby jsem vadu na kráse překousnul a na rám ji dodatečně nasadil. Namísto prvního pokusu s vidlí od Heavy Tools. Celek vypadá parádně. Sada LX/XT byla jasnou volbou. Představec a sedlovka Ritchey zase volbou rozumu. Červeně eloxovaná sedlovka průměru 27.0 a žlutý představec KORE nejsou příliš k vidění a pravděpodobně by stály to samé co celý rámový set (ne-li více). Autentická červená řídítka KORE se zas kupodivu v dilně našla hned dvakrát. Poslední krok, který mě aktuálně čeká, je odvoz kola do Kolokrámu, kde se mu mrknou na ohlou patku Ritchey. Výhledově by se mi líbila autentická kola s červenými ráfky Sunn. Nechám se překvapit, jestli se někde objeví:-)

Author Sector 1997 Author Sector 1997 Author Sector 1997

Značka / Model

Author Sector

Rám

4130 Cr-Mo D.B., patky Ritchey

Velikost

19

Vidlice

4130 Cr-Mo tripple butted

Hlavové složení

Ritchey Logic

Kliky

Shimano Deore LX FC-M569

Středové složení

Shimano BB-UN51

Řadící páčky

Shimano Deore LX SL-M569

Brzdové páčky

Shimano Deore LX BL-M600

Přesmykač

Shimano Deore LX FD-M566

Přehazovačka

Shimano Deore XT RD-M739

Náboj přední

Shimano Deore LX HB-M563

Náboj zadní

Shimano Deore LX FH-M565

Ráfky

Rigida Laser 42

Pláště

Maxxis Crossmark 2.1

Brzdy

Shimano Deore LX BR-M600

Pedály

Shimano PD-M505

Řídítka

Kore Litebar 580 mm

Představec

Ritchey Comp Lite 110 mm

Sedlovka

Ritchey Comp 27.0

Sedlo

WTB Silverado

Chci na Homepage!