STARÝ···KOLA

Instagram ikona Spotify ikona Napiš mi

Author Illusion

Ročník 1996 | 7005 Al D.B. | Shimano LX

Rok devadesát šest byl pro značku Author přelomový. Nový katalog přinesl nové modely, které přetrvaly. Historie spláchla názvosloví odvozené od názvů unijních států USA (pamatuju si na něj živě, já měl Texas a sestra Alasku). Zčista jasna se objevil Vision, Sector, Illusion, Versus a další. Zmíněná čtveřice tvořila top segment nabídky: Author Racing Series. Půl napůl v hliníku a oceli. Každý model ve verzi s odpruženou a s pevnou vidlicí. Hliníkové modely se, troufám si odhadovat, liší jen ve výbavě. Základem je stejný rám ze slitiny 7005. Barva mého kusu nesedí s katalogem. To ale beru jako kolorit doby.

Author Illusion 1996

Odkrývaje vrstvy historie docházím k poznání, že je škoda orientovat se pouze na ocelovou top produkci Authoru a dalších značek. Devadesátkový "feeling" hravě vyvolají i další stroje. Author Illusion stojí za hřích právě pro ten "feeling" barevného provedení. Prvně jsem k němu zahořel v momentě, kdy se na cyklobazaru objevil model v podivné starorůžové barvě, na mě nevhodné velikosti 17.5 (foto vlevo). Se stejným problémem se potýkal i původní majitel, bývalý 1,84 metru vysoký provoligový fotbalista Jiří Sabou. A byl to i důvod, proč se kolo do dnešních dnů pozoruhodně zachovalo. Dvacet dva let stálo převážně v garáži. V inzerátu mohlo být klidně uvedeno "nevhodný dárek". Majitel ho dostal v roce 1999 při rozlučce s klubem Králův Dvůr, kde strávil 14 sezón. Příběh mi napsal prodejce a tím vše skončilo. Kolo si našlo jiného majitele. Navnaděn jsem se vrhnul na hledání stroje velikosti 19.5 a ve velmi krátké době slavil úspěch (foto vpravo:). Starorůžová se sice nekonala, intenzivní odstín modré s lehkým nádechem fialové mě ale uspokojil. Dohoda o ceně byla bonusem. Majitele potěšil fakt, že se jeho staré kolo, na kterém dojel za čtyři a půl dne do Terstu, vrátí do původního stavu.

Author Illusion 1996 Author Illusion 1996

Původní stav kola odrážel potřebu podobných cest, jako byla ta do Terstu. Úzké pláště na šestadvacítkových pláštích, rohy... Přivezl jsem ho do dílny, ihned prošlo totální rozborkou a nyní probíhá pomalá sborku do původního, avšak mírně upgradovaného stavu. Rád bych, aby se na něm sešlo kompletní osmičkové Shimano Deore LX s výjimkou brzd, které jsou a budou původní Tektro.

Author Illusion katalog 1996

Katalog PDF

Značka / Model

Author Illusion

Rám

7005 Al D.B.

Velikost

19.5

Vidlice

Cr-Mo Tripple Butted

Chci na Homepage!