STARÝ···KOLA

Instagram ikona Spotify ikona Napiš mi

Amulet Pro Team

Ročník 1996 | 7005 Alu | Shimano LX/XT

Hliníkový Amulet Pro-Team je na první pohled fortelně stavěný závodní stroj. V roce 2019 se jeden exemplář objevil na bazosi a nějakou dobu tam smutně ležel. Váhal jsem. Na mizerných fotkách u inzerátu se na mě nenápadně usmvívaly starý XTčkový brzdy s paralelogramem a na horní rámový trubce nápis "shifting Shimano Deore XT". Za sedmnáct set mi ho nakonec zželelo. Díky přátelům z okolí Příbrami se kolo přes Prahu dostalo až do mé dílny. Ve stavu blízkém tomu původnímu. U většiny kompomentů. A já nelituju.

Amulet Pro Team

Kola s nápisem Amulet na spodní rámové trubce se podle toho mála, co lze o jejich devadesátkové kapitole najít na internetu, poprvé objevila na českém trhu v roce 1993. Stála za nimi brněnská firma Idea Sport. Dobový text vyzdvihuje "důraz na detail každého komponentu, vlastní vývoj rámů a profilací trubek, velmi pokroková designová řešení v podobě barevně eloxovaných ráfků, drátů kol, nábojů či barevných plášťů". Při pohledu na současný možnosti veloprůmyslu maličko úsměvné. Podstatou byl pořád dovoz z Taiwanu. Amuletu se však v devadesátkách zadařilo. Široký sortiment slušně poskládaných modelů, závodní tým, mistrovský titul Pavla Elsnice a možná i ty eloxovaný ráfky... v druhý půlce dekády z toho byla dvojka na trhu. Těsný závěs za Authorem ale Amulet brzy prohospodařil. Následoval pád. Dnešní Amulety jsou pak reinkarnací kdysi fungující značky. S devadesátkovými stroji toho mají pramálo společného. Právě a jen tu značku, řekl bych.

Amulet Pro Team Amulet Pro Team

Základem Amuletu Pro-Team je sympaticky stavěný hliníkový rám s masivní spodní rámovou trubkou, Vidlice z chromolybdenové oceli True Temper, mimořádně zachovalé komponenty LX/XT a neprobržděné původní ráfky Araya. Sedlovka, představec a řídítka jsou od Kaloy Uno a dosahují výrazně lepší úrovně, než to, co je od nich k mání dnes (alespoň v Česku). Kolo prošlo takřka kompletní rozborkou a sborkou. Vyměnil jsem hlavové složení DiaCompe za Ritchey Fuzzy Logic Pro. Řazení Grip shift, kterýmu jsem nikdy na chuť nepřišel, jsem nahradil kombem řadících a brdových pák XT. Obul jsem širší pláště, nasadil gripy ESI a bylo hotovo. Na vyjížďky měním původní sedlo Ritchey Vector s duhovými prýmky za moji oblíbenou klasiku WTB Silverado.

Amulet Pro Team

Značka / Model

Amulet Pro Team

Rám

7005 Alu

Velikost

19

Vidlice

True Temper Cro-moly

Hlavové složení

Ritchey Fuzzy Logic Pro

Kliky

Shimano Deore LX FC-M563-IG

Středové složení

Shimano BB-UN51

Řadící a brzdové páčky

Shimano Deore XT ST-M739

Přesmykač

Shimano Deore LX FD-M567

Přehazovačka

Shimano Deore XT RD-M739

Náboj přední

Shimano Deore LX HB-M563

Náboj zadní

Shimano Deore LX FH-M565

Ráfky

Araya TM-820

Pláště

Schwalbe Racing Ralph 2.2

Brzdy

Shimano Deore XT BR-M739

Pedály

Shimano PD-M505

Řídítka

Kalloy UNO 580 mm

Představec

Kalloy UNO 120 mm

Sedlovka

Kalloy UNO 27.2

Sedlo

Ritchey Vector

Chci na Homepage!